להזמנת פעילות יש למלא את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם
שם
דואר אלקטרוני
טלפון
הערות
אני מעונין ב
מערת הפלמ

מערת הפלמ"ח

מערת הפלמ"ח שימשה בתחילת המאה הקודמת ועוד קודם לכן, מקום משכן לרועים בדואים שנדדו עם צאנם במורדות הרי מנשה. עם עלייתו של קיבוץ משמר העמק לנקודת הקבע בשנת 1921, הפך המקום אתר משחק לילדי הקיבוץ.  בשנת 1941 כאשר הוחלט על הקמת הפלמ"ח, הפכה המערה לבסיס האימונים למחלקות המיוחדות של הפלמ"ח. כאן נאספו הלוחמים של מחלקת המסתערבים שפעלה בהסתר במדינות ערב השכנות, פה התאמנה המחלקה הגרמנית שחייליה נועדו להיטמע בקרב היחידות הגרמניות שלחמו במדבר המערבי בימי מלחמת העולם השנייה, ופה נועדו מפקדי הפלמ"ח לקראת יציאה לפעולות נועזות.  עם הקמתה של מדינת ישראל עמדה המערה בשיממונה עד ששופצה בשנת 1989 ע"י חברי משמר העמק והפכה לאתר מורשת המושך אליו קהל מבקרים מכל רחבי הארץ ומחו"ל. בתוך המערה שומעים המבקרים את סיפורן של היחידות המיוחדות ״המחלקה הגרמנית״, ו״מחלקת המסתערבים״, שרים שירים וצופים בסרט מרגש. [לילדים מוקרן סרט המותאם לגילם, הסרט הוא בתרגום אנגלית ורוסית]. 
בתיאום מראש בלבד!
הר הגעש

הר הגעש

נקודת תצפית מרהיבה על הרי נצרת ועמק יזרעאל. במקום אנדרטת משרד הביטחון לזכר חללי משמר העמק. במקום זה התנהל קרב הדמים בין כוחות קאוקג'י וחברי משמר העמק. כוונת הפורעים היתה  לכבוש את משמר העמק ולחבור עם הערבים בחיפה ועל ידי כך לנתק את הגליל.   קרב שנמשך 10 ימים רצופים, נלחמו בו נערים גברים נשים וזקנים והוכרע בעזרת הגדוד הראשון של הפלמ"ח שהגיע לעזרת הקבוץ. תבוסתו של קאוקג'י חרצה את גורל הגליל. במקום משוחזר הקרב על כל שלביו בתוספת משחק זיהוי ישובים בעזרת לוחות תצפית.
בתיאום מראש בלבד!
משולש הגבורה - מסלול הליכה

משולש הגבורה - מסלול הליכה

מסלול הליכה של 4-5 ק"מ העובר בין אנדרטאות (אנדרטת הטוטמים לזכר שני אחים, אנדרטת לוחמי משמר העמק ואנדרטת חללי התנועה הקיבוצית), גתות, תצפיות נוף וצמחית יער מגוונת.  כל המסלול מלווה בהדרכה ומספר את סיפור ההתישבות באזור מימי התנ"כ ועד היום, תוך כדי הכרות עם הצמחיה והמחיר היקר ששילמה התנועה הקיבוצית על הקמת המדינה. 
בתיאום מראש בלבד!
מפקדים בצבא | יחידות ההגנה וההצלה | כיתות בתיכון | אירועים מיוחדים

מפקדים בצבא | יחידות ההגנה וההצלה | כיתות בתיכון | אירועים מיוחדים

מערת הפלמ״ח הוכרה כמכון של משרד הבטחון. הפעילות נעשית מול כל יחידות צה״ל, בהזמנה מראש ובאישור משרד הבטחון. התכנית נבנית בתיאום עם המפקדים ולפי בקשתם. (ניתן להביא להקה צבאית או ערב שירה סביב מדורה באחריותנו).

 

בתיאום מראש בלבד!
השרדות בעקבות לוחמים - סובב יזרעאל

השרדות בעקבות לוחמים - סובב יזרעאל

משחק אתגרי בין קבוצות המתחרות ביניהן על משימות ניווט ומשימות ביצוע. על הקבוצות למצוא את האתר המבוקש בתוך כתב חידה שינתן להם, להגיע למקום ולבצע את המשימה הנדרשת.  התחנות הם בסובב עמק יזרעאל והתחרות היא על הזמן ועל שיתוף פעולה בתוך הקבוצה. במשך התחרות יחוו המתחרים מקרים בהם יהיה עליהם ליזום, לתכנן ולחשוב יצירתי. 
בתיאום מראש בלבד!
ימים יחודיים ליחידות צבאיות

ימים יחודיים ליחידות צבאיות

מערת הפלמ"ח הוכרה כמכון של משרד הביטחון. התוכניות מותאמות לפי בקשת היחידות שמגיעות: ערבי יחידה, פרידה ממפקדים, עליה בדרגה, ערבי מפקדים ועוד.
ניתן דרכנו להזמין להקה צבאית או לקיים ערבי שירה סביב מדורה.
בתיאום מראש בלבד!
הרצאות מורשת קרב

הרצאות מורשת קרב

הרצאות מורשת הקרב ניתנות בכל מקום בארץ, על-ידי ישע עקרון, היסטוריון צבאי, [השוקד בימים אלה על עבודת הדוקטורט בנושא היסטוריה צבאית]. כל ההרצאות מלוות בסרטים המשלימים את נושאי ההרצאה.

מגוון ההרצאות:

1. "הקרב הארוך ביותר" הקרב על משמר העמק.

2. "ארץ המרדפים" "טוהר הנשק" בבקעת הירדן.

3. "באב אל וואד" המאבק על הדרך לירושלים כסמל להקרבה עצמית.

4. "פרשת המרגלים" בהבט מודיעיני.

5. תרומת הפלמ״ח במישור האזרחי. (התישבות, העפלה).

6. ממלחמת העולם עד למלחמת העצמאות: הצורך ההסטורי להקמת הפלמח.

7. היחידות המיוחדות בפלמח כמודל להתנהלות בטחונית בימינו.

8. "הקוד האתי" כערך עליון - מהפלמ״ח לצה״ל.

9. "הבטחת לי יונה עלה של זית.." מטרות ותוצאות במלחמת העצמאות.

10. "בתחבולות תעשה לך מלחמה" חשיבה צבאית בפלמח.

11. העליות הראשונות.

12. אצ״ל ולח״י: המחתרות הבלתי חוקיות והחיכוך עם הממסד.

 גופים שונים שכבר נהנו מהרצאות מורשת הקרב: בני ברית בחיפה. מתנס נצרת עילית. (סדרה של הרצאות). מתנס יבניאל (סדרה של הרצאות וטיולים). סמינר לציונות בבית הספר הריאלי. ישיבה תיכונית מירון. מכינות קדם צבאיות. הקבוץ הדתי (סמינר הכנה לצהל). חילות צה״ל (חילות אויר ים ויבשה).

בתיאום מראש בלבד!
הכנה לצה

הכנה לצה"ל לכתות י"ב

הכנה לצה"ל לכתות י"ב הכוללת את כל המרכיבים שהאתר מציע בהתאם לבחירת המורים. ניתן להזמין לוחם ימ"מ או לוחם דובדבן לשיחה פתוחה סביב המדורה. 
בתיאום מראש בלבד!
הדרכה במערה בשילוב שירה בציבור

הדרכה במערה בשילוב שירה בציבור

חדש במערה - הדרכה במערה השזורה בשירה בציבור ומלווה בהתאמה בשני נגנים - מתאים לקטגוריות - מורשת, ימי גיבוש מילות השירים ותמונות המלוות את ההדרכה מוקרנות על המסך בהתאמה לנושאי ההדרכה. ההדרכה במערכה הופכת לחוויה ערכית מהנה.
בתיאום מראש בלבד!
פארק בריחה

פארק בריחה

סיפור המסגרת הוא ליל הגשרים בו פוצצו לוחמי הפלמ"ח 11 גשרים בלילה אחד. פארק הבריחה יכול להכיל קבוצות בסדר גודל משתנה כאשר הקבוצות הקטנות מתחרות ביניהם מי יגיע לפיצוץ הגשר. תוך כדי הפעילות עוברים בתחנות שונות המאתגרות בפיצוח ובלמידה על התקופה. מתאים מגיל 13 ומעלה. ייחודיות הפארק השילוב בין סיפור המסגרת והאתגר התחרותי מבדל את הפארק לייחודי במינו.
בתיאום מראש בלבד!
קצת על משמר העמק

קצת על משמר העמק

קיבוץ משמר העמק הוקם בשנת 1922. הקיבוץ שוכן בעמק יזרעאל, בין קיבוץ מגידו לעיר יקנעם. היישוב שייך לתנועה הקיבוצית ותחת תחום שיפוטה של מועצה אזורית מגידו.  קיבוץ משמר העמק טובל בשדות עמק יזרעאל ורמת מנשה. ייחודיותו של הקיבוץ בא לידי ביטוי בכך ששמר על העקרונות המסורתיים של הקיבוץ וכמעט ולא עבר תהליך של הפרטה כמו מרבית הקיבוצים. הענף הבולט ביותר עליו מתבססת כלכלת הקיבוץ הוא ענף התעשייה לרבות מפעל תמה.  בעבר מילאו חברי משמר העמק תפקידים ממלכתיים וביטחוניים שונים. חלקם היו חברי כנסת ואחד מהם היה שר בממשלה. מהקיבוץ יצאו גם אנשי ספר, אמנות ובמה.
בתיאום מראש בלבד!
מערת הפלמ"ח קיבוץ משמר העמק מיקוד 1923600 | טל. 052-323-6974 | התמונות באדיבות ארכיון קיבוץ משמר העמק

Tivonet