להזמנת פעילות יש למלא את הטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם
שם
דואר אלקטרוני
טלפון
הערות
אני מעונין ב

מערת הפלמ"ח

מערת הפלמ"ח שימשה בתחילת המאה הקודמת ועוד קודם לכן, מקום משכן לרועים בדואים שנדדו עם צאנם במורדות הרי מנשה. עם עלייתו של קיבוץ משמר העמק לנקודת הקבע בשנת 1921, הפך המקום אתר משחק לילדי הקיבוץ.  בשנת 1941 כאשר הוחלט על הקמת הפלמ"ח, הפכה המערה לבסיס האימונים למחלקות המיוחדות של הפלמ"ח. כאן נאספו הלוחמים של מחלקת המסתערבים שפעלה בהסתר במדינות ערב השכנות, פה התאמנה המחלקה הגרמנית שחייליה נועדו להיטמע בקרב היחידות הגרמניות שלחמו במדבר המערבי בימי מלחמת העולם השנייה, ופה נועדו מפקדי הפלמ"ח לקראת יציאה לפעולות נועזות.  עם הקמתה של מדינת ישראל עמדה המערה בשיממונה עד ששופצה בשנת 1989 ע"י חברי משמר העמק והפכה לאתר מורשת המושך אליו קהל מבקרים מכל רחבי הארץ ומחו"ל. בתוך המערה שומעים המבקרים את סיפורן של היחידות המיוחדות ״המחלקה הגרמנית״, ו״מחלקת המסתערבים״, שרים שירים וצופים בסרט מרגש. [לילדים מוקרן סרט המותאם לגילם, הסרט הוא בתרגום אנגלית ורוסית]. 
 
איך מגיעים

קיבוץ משמר העמק נמצא לצדו של כביש מספר 66 המקשר בין צומת מגידו לצומת התשבי ליד יקנעם.

המגיעים מכיוון תל אביב וירושלים יוכלו להגיע בכביש 6 עד מחלף תות ומצומת אליקים ימינה למשמר העמק. מכיוון חיפה ניתן להגיע בכביש 70 מכיוון צומת העמקים עד צומת התשבי ולהשתלב בצומת בכביש 66 דרומה עד משמר העמק. המגיעים מהגליל ייסעו בכביש 722 המחבר בין צומת השומרים (ליד אלונים) לצומת התשבי וישתלבו בכביש 66 דרומה.

מערת הפלמ"ח מצויה בצדו הדרומי של קיבוץ משמר העמק. נכנסים בשער הראשי של הקיבוץ ונוסעים על פי השילוט ״מערת הפלמ״ח״ בכביש העוקף את שכונות המגורים ממזרח.


 
מערת הפלמ"ח קיבוץ משמר העמק מיקוד 1923600 | טל. 052-323-6974 | התמונות באדיבות ארכיון קיבוץ משמר העמק

Tivonet